İlk gece inceleme: Üçlü Bill, Kraliyet Balesi, Kraliyet Opera Binası, Londra

Royal Ballet’in mevcut sezonundaki çalışmaların son üçlüsü, özenli seçimin güzel bir örneğidir.
Frederick Ashton’ın en güncel eseri olduğu söylenen Scènes De Ballet, de Chirico resminden çıkmış olabilecek bir viyadük benzeri bir setin karşısına çıkıyor.
Aniden değişimler ve ani adımlar, Ashton akıcı, şık bir kelime haznesini alıp kısa yoldan çevirmişçesine sanki sivri ve keskin.
Bu açılardan ve hassas geometrik tasarım, erkeklerin Picasso benzeri masalarına ve balerinlerin kıyafetlerine zig-zag’lara yansıtılırken, Stravinsky’nin sıradışı skoru aşındırıcı cazdan yükselen klasizme kayıyor.
Sergei Polunin ve Lauren Cuthbertson, mükemmel bir şekilde senkronize edilmiş erkek dörtlüsü tarafından neredeyse dışlanmış.
Kadın dansçıların havada havada daha fazla zaman geçirmesi ile çok fazla zıplama var. Dans etmeyi çok zor görünüyor.

    
        
            Ani kaymalar ve ani adımlar dikenli ve keskin
            

    Glen Tetley’in Voluntaries’i ilk olarak John Balko’nun Stuttgart Balesi’nin yapımına atandı ve burada 1973’te prömiyeri yapıldı. Poulenc’in G minor’taki manastırdaki Organ Concerto’ya gizemli esrarengiz bir parça koydu. Ay ışığı esrarengiz gizem ve güneşli bir canlılık arasında zahmetsizce kayıyor.
Devasa bir ay benzeri küreye karşı açılan pas deux, dünyanın sunağı üzerinde dans eden iki eterik yaratığı öneriyor. Sahne, sıcaklık ve koyu sarı ışıkla dolduğundan daha fazla dansçı, ateşten kıvılcımlar gibi yukarı doğru hızlı bir şekilde yükselir. Muhteşem bir pas de trois (Sarah Lamb, Ryoichi Hirano, Valeri Hristov) uçan yakalar ve sarkaçlı asansörler ile biberlenir. Havalı, çekici ve erotik.
Kenneth MacMillan’ın The Rite Of Spring’in ünlü versiyonu, geceyi bir ihtişam ateşiyle bitiriyor. Vahşi ritüel vazifesi, MacMillan’ın devasa dökümünü organik hareket blokları halinde gruplandırmasıyla zekice tasarlanmıştır.

    Bir uzaylı aşiret unsuru, Chosen One (Steven McRae) ile uzun bir dansçıların kafalarının üzerinden geçirilen veya başlarını selamlamak için yükselen cesetlerin bir halısından atılan kurban bir rock yıldızı olarak şamanik bir frisson sunar. Vay.
Kutu Ofisi: 020 7836 9136
Karar: 4/5