Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Balık yağı genç kalmanıza yardımcı olabilir

  • Listed: 10 Ekim 2017 17:20

Description

Yağlı balıda bulunan yağ asitleri, gençleşmemize engel olan hücreleri koruyabilir.
Bu bulgu, balık yağlarının neden bu kadar çok sağlık faydası sağladığını açıklamakta yardımcı olabilir.
Som balığı ve uskumruda balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri, kalp rahatsızlığı riskini azalttı, insanlara kalp krizinden kurtulmalarına, zihinsel düşüşlerini yavaşlatmalarına ve körlük riskini azaltmalarına yardımcı oldu.
Şimdi yeni araştırmalar bu bileşiklerin bedenlerimiz için neden bu kadar önemli olduğunu ortaya koydu.
Kaliforniyalı bir ekip yaşlanma sürecinde hasar gören telomer denilen hücreleri inceledi. Bunlar, kromozomların her bir ucuna yapışan genetik materyal iplikleridir ve plastiklerin, plastiklerin yıpranmalarından korunduğu şekilde zarar görmelerini önler.
Yaşlandıkça bu koruyucu telomerler kısalır. Çalışmalar hayatımızı ne kadar çabuk yaşadığımızı bulursa, bu telomerlerin ne kadar hızlı geri çekildiğini bulursak.

    Bununla birlikte, diyetimizdeki bazı vitaminler ve mineraller bu süreci yavaşlatıyor gibi görünüyor.
En son yapılan araştırmada kalp rahatsızlığı çeken 600 kadın ve erkeğe bakıldı. Her birinin telomerleri ölçülmüş ve önemlisi kanlarının omega-3’ün ne kadar içerdiğini ortaya çıkarmak için kan testleri yaptırmışlardı. Çoğu araştırma sadece gönüllülere ne kadar balık yiyebildiklerini sorar, bu da sıklıkla belirsiz veya eksik sonuçlara neden olur.
Telomerlerin altı yıl sonra tekrar ölçülmesi üzerine, yazarlar omega-3’ün en yüksek kan seviyesine sahip olanların telomerlerinin en azından küçüldüğünü gördü.
Amerikan Tıp Birliği Dergisinde yayınlanan gazete, bu yağ asitleri içindeki bileşiklerin yaşlanmaya ve kalp hastalığından kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlayabileceğini önermektedir.

    Yazarlar şu sonuca varıyor: “Mevcut bulgular telomer tükenmesinin yavaşlamasını, deniz omega-3 yağ asitlerinin yaşlanma karşıtı etkileri için potansiyel olarak yeni bir yol olarak tanımlıyor.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.