Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Haiti kurbanları yiyecek ve yardım beklemektedir

  • Listed: 10 Ekim 2017 14:45

Description

Yardım, ulaştırma darboğazları, bürokratik karışıklık, yardım konvoylarına saldırı korkusu, yerel otoritenin çökmesi ve ihtiyaç duyulan büyük ölçekten dolayı sıkışan Salı depreminin birçok kurbanına pek ulaşmıyor.
Bir adam, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a Port-au-Prince’e yaptığı ziyarette “Askeri yardıma ihtiyacımız yok, yiyecek ve barınak” dedi. Bir kadın “Ölüyoruz” dedi.
Haitili isyan polisi, yakındaki dükkanlar yakıldıkça, yağmacı kalabalıkları şehir merkezinde dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ateşledi.
Yüzlerce genç erkek ve oğlan çocuğu dükkânlara girmek için kırık duvarlara tırmandı ve bulabildikleri her şeyi alıp götürürken yağma yayıldı. Özellikle değerli diş macunu, insanlar çürüyen cisimlerin kokusunu atmak için burunlarının altına bulaşırlardı.
ABD’nin Haiti büyükelçisi Kenneth Merten “güvenlik durumu açıkça mükemmel değil” diye belirtti ancak gün içinde gelmesi planlanan yeni birliklerin, Haiti polisini ve BM personelini yerlerine ikram etmeleri gerektiği anlamına geldiğini belirtti.
Pan American Health Organization, Salı günü 7.0 büyüklüğündeki depremde 50.000 ila 100.000 kişinin hayatını kaybettiği tahmininde bulundu ve Haitili yetkililer bu rakamın daha yüksek olduğuna inanıyor. Birçoğu hayatta kalanlar evlerini kaybetti ve korku nedeniyle dışarıda çok yaşıyorlar. İstikrarsız binalar artçı sarsıntılarda çökebilir.
ABD askeri yetkilileri, böyle bir teslimat yöntemini riskli bulduklarından su ve yiyecekleri Haiti’ye havadan attığını ve askeri yetkililerin yöntemin Haiti genelinde kullanılabilecek kadar başarılı olup olmadığını değerlendiriyor.
Depremden beş gün sonra fazla kazazedeler beton ve pislik yığınının altından kalktı. Arama köpekleri olan ekipler, merkezi Port-au-Prince’de dağılmış üç katlı bir otelde beş gün süren 16 yaşındaki bir Dominikli kızın kurtarıldı.
BM genel sekreteri, BM Genel Sekreteri Hedi Annabi ve en az 39 diğer personelin öldüğü bölgeyi ziyaret ettikten 15 dakika sonra, kurtarıcılar kalıntılarından canlı bir Danimarkalı personel kaldırdı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.