Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Kıbrıs’ın geleceği konulu yoğun görüşmeler

  • Listed: 10 Ekim 2017 06:35

Description

Kıbrıs Rum lideri Dimitris Hristofyas ve ayrı bir Kıbrıs Türk lideri Mehmet Ali Talat, altı ay boyunca 60 toplantıya başladı ve son 16 ay boyunca yapılan 60 toplantıda ilerlemeyi engelleyen engellerin üstesinden gelmek istiyor.
Gerçek ilerleme, görüşmelerin güvenilirliğini geri kazandı ve yıpranmış Kıbrıslılar arasında liderlerinin Türkiye’nin AB üyelik hedefini engelleyen ve AB-NATO işbirliğine zarar veren on yıllar süren anlaşmazlıkla mücadele edebileceği umudunu yeniden alevlendirdi.
Lefkoşa Üniversitesi Uluslararası Hukuk Fakültesi profesörü Tim Potier, “Bu ayın sonlarına kadar anlaşmanın bir dizi konuda anlaşılması zorunludur” dedi.
“Ayın sonuna kadar, sıcak sözler ya da ayın sonundan biraz daha fazla sürecin başarısızlığa uğrayacağını öne sürecek, iki toplumun liderleri ülkeyi yönetmeli, aksi takdirde başkaları alternatif hırslarla baş gösterecek onlar için.”
Müzakereler gelecekteki bir federal yapı, ekonomi ve AB konusundaki güç paylaşımına odaklanıyor. Ancak başlamadan önce bile titrek yerdeydiler.
Geçen hafta sızdırılan yeni Kıbrıslı Türk önerileri, uluslararası anlaşmalar imzalama ve Akdeniz adasının hava sahasını kontrol etme hakları da içeriyor. Hükümet sözcüsü Stefanos Stefanou teklifleri “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve müzakerelerin temelini oluşturamayacakları konusunda uyarıda bulundu.
Sayın Talat, sert görüşlü rakibi Derviş Eroğlu önde gelen kamuoyu yoklamaları ile Nisan ayındaki seçimler öncesinde taviz vermemek için baskı altında.
Hristofyas ayrıca, Kıbrıs Rum koalisyonu ortakları olan Sosyalist EDEK ve merkez sağ Diko’dan çoktan Talat’a çok fazla konaklama imkanı sağladığını söyleyen eleştirilere de dikkat çekti.
Kıbrıs, 1974’te Türkiye, Yunanistan ile olan destekçiler tarafından gerçekleştirilen bir darbe sonrasında işgal edildiğinde bölündü. 2004’te Avrupa Birliği’ne üye olan ada, sadece Kıbrıslı Rumlar yararlandı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.