Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Land Rover lüks atölyesi

  • Listed: 11 Ekim 2017 08:10

Description

Araba sıralamadaki diğer güncellemelerle aynı güncellemelere sahip olsa da, 3.6 litrelik V8 turbo dizel versiyonu bugüne kadar en büyük satıcı olmaya devam ediyor. Aslında bu sürpriz değil.
5.0 litrelik süperşarjlı benzinli bir motor olsa da, en sert meraklıları orijinal Range Rover gibi bir otomobilde daha iyi çekme gücü, konforu ve kitlesel olarak daha iyi yakıt ekonomisi ile dizelin daha mantıklı bir seçim olduğunu itiraf edecektir. Range Rover alıcılarının yüzde 97’si aynı şekilde hissedecekleri için yalnız olmayacaklar.
Son değişikliklerin yanı sıra Range Rover son yıllarda da bir dönüşüm geçirdi.
Farklı upmarket 4×4’lerden farklı olarak Range Rover, farklı müşteri taleplerine sahip bir pazar olan Audi A8, BMW 7 Serisi veya Mercedes S-Serisi gibi lüks salonlarla artık daha rekabet içindedir. Onlarla buluşabilir mi? Elbette Range Rover’ın fiziksel varlığı yolda hatalı değildir.

    Hiç kimse Land Rover amiral gemisinin utangaç ve emekli olmasını bekleyemez, ancak hafif bir şehir sokağında kuşkusuz büyüleyici İngiltere yollarının eşiğinde olan büyük bir araba, tıpkı devasa Audi Q7 gibi.
Range Rover Mercedes S-Serisi’nden daha kısaysa da, yükseklik ve yığın hacminin psikolojik etkileri, park ederken, hatta çok sayıda on-board fotoğraf makinesi ile bile biraz yıldırıcı olabilir.
Bu uzun kaput altında aynı kalır 3.6 litre V8 dizel motor iki turbo, 268bhp ve aslında daha 5.0 litrelik stoğundan daha hırıltı. Range Rover’ın Lüksemburg kadar ağır olduğunu fark edinceye kadar bu kadar etkileyici geliyor, ancak 8,6 saniyelik 0 ila 60mph zaman ve 124mph hız hala saygın.

    Bu, herhangi bir trafik ışığı grand prix yapmaya hazırlanmak üzere olduğunuz bir araba değil, sadece bu kadar agresif bir tavır takınmak doğal değildir.
Konforu artırmak için arabayı kullanmak çok daha iyi. Aslında, onaylarsanız da olmasanız da, Range Rover’ın yanında bulunmanın, sürüş ve sürüş tavrınız üzerinde şaşırtıcı bir şekilde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunun inkar edilmesi yoktur.
Bir ülke şeridine doğru fırlatacağınız bir otomobil değil, normal bir lüks salondan daha fazla rulo alır ve her zaman aynı derecede iyi binemez ancak diğer taraftan sizi görmenizi sağlayan yüksek komuta sürüş pozisyonu. Trafik, ilerideki yolları okumanızı, daha sürüşünüzü daha pürüzsüz hale getirmenizi sağlar.

    Sonra oyuncaklar var. Isıtmalı ve klimalı koltuklar bu seviyededir ancak ısıtılmış direksiyon kesinlikle soğuk kış sabahları için mükemmel değildir. Aynı, gösterge paneline monteli ikiz ekran için de geçerli.
Normal çalışma sırasında, uydu navigasyon, stereo, CD çalar ve araç içi televizyonlar için standart bir dokunmatik ekran gibi çalışır. Bununla birlikte, yeni teknoloji sayesinde sürücü ve ön yolcu aynı ekranı izleyebilir, ancak seyretmek için farklı şeyler izleyebilir, sürücü uydu navigasyonunu ve yolcu televizyon izliyor.
Benzersiz ekranların yakında diğer lüks otomobillerde tanıtılmasını görmek çok şaşırtıcı değil. Sadece yüksek teknolojiye sahip değil, aynı zamanda etkileyici, eldiven kutusundaki şarj edilebilir meşale yuvası gibi küçük dokunuşlar da.

    Bir dezavantaj varsa bu boyuta düşer. Land Rover, 25.4 mpg’lik ortalama bir yakıt ekonomisi talep ediyor ancak sürüş esnasında otobanlar boyunca patlayan patlamalar ve (kuşkusuz susuzluk) bir kombinasyonun 21mpg’den daha fazla bir şey görmediğimiz anlamına geldiğini belirtti.
Diğeri, ilgili dezavantaj, dış boyutlarına rağmen Range Rover’ın en büyük iç mekana sahip olmaması. Arka koltuklardaki boşluk makul ancak 6 ft’den daha uzun olan herhangi bir yetişkin bacak boşluğunda biraz sıkı geçecek. Aynı şey, geniş ama cömert olmayan çizme için de geçerli.
Bunun çoğunun nedeni Range Rover’ın off-roading yeteneğidir. Bir Mercedes S-Serisi daha fazla alana sahip olabilir, ancak birini bir dağa kadar sürebilirsin.

    Sonuçta, Range Rover’ın en büyük itirazı olmalı. Bir gün bir işçi olabilme ve uygun gördüğünde sonraki lüks bir salon.
Range Rover’ı eleştirmek çok kolaydır, ancak gerçek şu ki, birkaç tek araba bu veya herhangi bir fiyatla yolda kendi yetenek ve durumunu eşleştirebilir. Tüm dezavantajları için (ve oradaki çalılık-huggers için, bol miktarda var), Range Rover hala bir tür olmaya devam ediyor ve bizim beğeneceğimiz yol bu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.