Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Panel Chilcot hakkında sorulduğunda kalbim soru zamanı üzerine çökmüştü

  • Listed: 11 Ekim 2017 07:00

Description

Chilcot Inquiry, Irak savaşının yaratıklarıyla ilgili gerçekleri ilahi anlamaya çalışırken, şimdi uygun bir teklif. Soruşturmada Tony Blair’in ortaya çıkışından bir hafta önce, David Dimbleby’nin başkanlık ettiği BBC1’in Soru Saati’nde kendimi buldum.
Panelde ilk soru dolaştığında kalbim biraz kayboldu. Chilcot’la ilgili ve ben ne söylemek zorunda kaldım boğalar getirmek ve belki de öfke bağırmak olduğunu biliyordum. Blair’i Irak’tan yalan suçlamalarına karşı savunacaktım ve şaşkınlık en baştan izleyicileri “kaybetmek” için istifa etti.
Benim görüşüm yeterince açık ve burada daha önce ifade ettim. Özetle, basitçe, dünyadaki bütün büyük güçlerin Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğuna inandıklarını; her istihbarat servisi; KİS’ler konusunda her uzman.
Doktor David Kelly bile, gizemli koşullarda öleceğine inanıyordu. Saddam daha önce böyle silahlar kullanmıştı ve hatta savaşın hemen öncesinde BM silah denetçileri ile ördekler ve draklar oynamaya devam ediyordu. Şu anda tehlikeli bir çift-blöf oyunu oynadığını biliyoruz; gizlice programı söktü ancak rakiplerine hem Irak’ın içinde hem de dışında zayıflamasını istemedi.

    Ama o zaman bilmiyordum. Öyleyse o zamanlar Başbakan’ı “Kalan KİT’lerin Irak’ta konuşlandırıldığını söylediğinde” yalancılıkla suçlamak salt yanlış, adaletsiz ve geriden bakışla bağlandı. (Saddam’ın roketlerinin 45 dakikada başlatılabileceğini söylemek ciddi bir hataydı; “istihbarat” aslında savaş alanlarına atıfta bulundu).
Bunu Bağdat’ın düşüşünden yaklaşık üç hafta sonra Blair’le tanıştım ve ona KAMERALARIN nerede olduğunu sordum. Cevabında hiç bir şey bulamadım. “Oh, orada, tabii ki,” dedi düz bir sesle. “Onları sandığımızdan daha iyi kumun altına sakladık. Yine de Bağdat’ta kaos var, ve onları düzgün bir şekilde aramak için zamanımız olmadı. Ne zaman, biz onları bulacağız. ”

    Kocasının yanında duran Cherie Blair, “Buna karşı duralım, ya Saddam’ın KİS’leri vardı ya da Amerikan ve İngiliz gizli servisleri, iyi, c ** p”. Kasıtsız olarak öncül, bu, geriye bakıyordu. Derinden moda olmayan parçamın arkasında oturduğumu ve saldırı için beklediğini söylediğimde. Asla gelmedi; Aslında şaşkınlığa rağmen bir alkış dalgası vardı.
Daha sonra evde, “takipçilerimin” binlerce kişi tarafından terk edildiğini görmek için tamamen beklemeyi tercih eden twitter dosyamı açtım. Aksine, sayılar yükselmişti ve birçok mesaj destekleyici nitelikte idi, ancak herkes benim adımıza mutabık değildi.
Sadece birisi açıkça suçlanıyordu. Bütün bunlardan ne yapmalıyım? Ve WMD’nin çökmesinden sonra bile, tony Blair üçüncü bir dönemi kazanmaya devam etti mi? Kendisine düşündüğümüzden şüpheye kapılmak isteyen insanlar daha olabilir mi? Savaşa giden sebeplerin o sırada samimi bir şekilde olduğuna inanan daha fazla kişi var mı?

    Hizmet veren bir İngiliz başbakanının arka bacaklarında ayağa kalkıp herhangi bir konuda dünyaya dişleri arasından yalan söyleme ihtimalinin düşük olduğunu düşünen daha fazla kişi var mı? Sonunda bu zavallı, zayıflatıcı kavgayı dinlendirmek için Chilcot Inquiry’nin bulgularının kristal netliğinde ve vurgulanması gerekecek.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.