Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Rio Tinto ve BHP cevheri girişimlerinin EC taramaları

  • Listed: 11 Ekim 2017 02:05

Description

Plan, Brezilya devi Vale’nin arkasındaki dünyanın ikinci ve üçüncü büyük demir cevheri üreticileri arasındaki bağlantının rekabeti bozacağını iddia eden endüstri rakiplerinin eleştirilerini çekti. Bununla birlikte, Avrupa Komisyonunun planlanan işin büyüklüğü nedeniyle soruşturmayı kendi girişimiyle başlattığı düşünülüyor.
EC, bir açıklamada, ortak girişimin şirketleri yasaklama ve pazar paylaşımı yapmasını yasaklayan rekabet yasalarını ihlal edip etmeyeceğini inceleyeceğini söyledi. Özellikle, gözlemci, deniz veya deniz taşıtında taşınan cevherin piyasa üzerindeki etkisini inceleyeceğini belirtti. Soruşturmanın “yüksek öncelikli mesele” olacağını da sözlerine ekledi.
AT hareketinin özellikle önemli olduğu görülüyor çünkü kararının diğer düzenleyiciler tarafından takip edilmesi muhtemel. Bu yıl bir karar bekleniyor.
Avrupa, BHP’nin 2008 yılı boyunca 80 milyar dolarlık Rio devrini önermişti. Soruşturmanın büyük bir kısmı demir cevheri üzerinde yoğunlaşmıştı ve AK, BHP’den ayrılmadan önce anlaşmaya resmi olarak itiraz eden bir bildiri yayınladı. Ancak analistler, AK’nin bu kez karar verebileceğini söylemek zor olduğunu söyledi. Küresel ekonomi değişti ve bir demir cevheri ortak girişimi, tam teşekküllü bir devir için farklı bir anlaşma türü.

    Demir cevheri talebi, ekonomik ve mali kriz tüketimini vurduktan sonra yükseliyor. Rio hisseleri 72p düşüşle 3220p seviyesine gerilerken, BHP 20p düşüşle 1914½p seviyesine geriledi.
Dün yapılan sanayi grupları, ortak girişim konusundaki muhalefetlerini dile getirdi. Çelik üreticileri arasında dünyanın en büyük çelik üreticisi Arcelor Mittal’ın yer aldığı Eurofer üyesi, “Ortak girişimin deniz kenarında demir cevheri piyasasındaki rekabeti önemli ölçüde kısıtlayacak kabul edilemez bir konsantrasyon olacağına ikna olmaya devam edeceğiz” dedi. Dünya Çelik Birliği ayrıca ortak girişimi eleştirdi.
BHP ve Rio, önerilen bağlantıdan en az 10 milyar dolar sermaye ve işletme giderleri elde edebileceklerini söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.