Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Sel, yağmur ve şimdi kar

  • Listed: 11 Ekim 2017 09:05

Description

Soğuk hava tahmini, buzlu kış havasının sel ve yağmurdan zaten etkilenen yol ve demiryolları için daha fazla karmaşa yaratacağı korkuları ile geliyor.
Sıcaklıklar gece boyunca donma-7C’ye (19F) düştü ve milyonlarca kişi bu sabah karla kalın bir kar örtüsünü uyandıracaktı.
Kuzey İngiltere ve İskoçya’nın 3’er karla en kötü darbe olduğu tahmin edildi.

    Gelecek 24 saat boyunca hava koşullarına karşı daha soğuk kereste yağmurları uyarılacağı için kasvetli görünüyor.
Soğuk başlayan Aralık ayı, tahmincilerin fırtına koparan İngiltere’nin şimdiye kadarki en ıslanan Novembers tarafından boğuldu olduğunu söylediği gibi geliyor.
Dün Tewkesbury, Glos, Severn Nehri’nin şiddetli yağmur yağdığı günlerde bankalarını patlattıktan sonra bir ada benzedi. Geçen sene, sel savunması başarısız olduktan sonra yüzlerce evsiz kaldı.
InIngatestone, Essex, itfaiyeciler vanaları 5 ft suya sıkışmış bir şoförü kurtardı.
Şehrin çoğunu su altında bırakan 12 saatlik yağış sonrasında ulusal dikkatin merkezi haline gelen Cockermouth, Cumbria, bugün 2 inç kara çıkacağı tahminiyle daha fazla hava karışıklığına maruz kalıyor.

    Scarborough, North Yorks’da dün gezi yolundaki sürücüler, yüksek gelgitlerin ve güçlü kuzey rüzgarlarının sonucu olarak denizden süpürüp duran beyaz köpük yığınları tarafından kapatıldı.
Met Office’ten Helen Chivers, kışın ilk soğuk havasının süpürüldüğü yerden sıcak sarılmanın zamanı geldiğini söyledi.
Dedi ki: “Bugüne kadar, çok ıslak olmasına rağmen, oldukça hafif oldu. Fakat bazı yerlerde sıcaklık -5C (23F) ila -7C (19F) arasında düşecektir. Sonuç olarak sert buzlar, buz ve kar oluşacaktır. İngiltere’nin kuzeyi ve İskoçya’nın en kötü vuruş alanları olacak “dedi.
Ancak hafta içinde ıslak havaya geri dönüş olacağını söyledi.

    “Çarşamba gününe kadar soğuk havalarda bizimle olacak ve daha sonra haftanın geri kalanında yağmur ve bazı güneş ışığının karışımı olacak” diye ekledi.
Korkunç hava çoktan yıkıcı bir ücret aldı.
Hafta sonlarında nehirlere düşen iki kişi öldü.
Şirket müdürü Paula Deacon (57 yaşında), Cumartesi gecesi Cornwall’daki Hessenford’da bir nehre düştü. Ayrıca Pazar öğleden sonra Cardiff’teki bir nehirden 30 ila 40 yaşları arasındaki bir insanın cesedi ele geçirildi.
Bir heyelan, şiddetli yağışlar gibi yolcu treni raydan çıkardı ve Pazar akşamı rüzgarlar İngiltere’nin güneyine vurmaya devam etti.

    Toprak kayması sonrasında 50’den fazla banliyö ve mürettebat için bir kurtarma operasyonu düzenlendi ve Waterloo’yu Yeovil Junction’a Gillingham, Dorset’teki parkurlardan tren kurmaya zorladı.
Ticarette görevli uzmanlar, Kasım’ın yüzyıllar boyunca yaşanan en yıkıcı seller gördüğünü ve 1914’te kayıtlar başladığından bu yana İngiltere’nin en batık ülkesi olabileceğini söyledi. Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek yağış miktarı beşinci oldu ve tırmanmaya da hazırlanıyor Geçtiğimiz hafta rakamlar bugün eklendiğinde sıralamaları daha da yukarıya çıkardık.
Cumbria’nın 58 yıllık Kasım ayında gerçekleşen 10.5 inç rekoru, 24 saat içinde çökertildi ve toplamı 12.4in’den fazla oldu.
Ve Eskdalemuir, Dumfries ve Galloway’da, şimdiye kadarki en ıssız ayı yaşadı. 24 Kasım’a kadar, 16.61 yağmur yağdı ve Şubat 1997’den bu yana 402 mm’yi (15.8 inç) geçti.

    Bir İstasyon Ofisi sözcüsü dün gece şöyle dedi: “Son birkaç gün içinde ülkenin bir bölümünde çok yağmur var ve rakamlar yarın ortalama çıkınca kaydedilen en kötü ikinci Kasım ayıdır” diye konuştu.
Mevcut yükseklik 7.6 in, 1951 seleflerinde meydana geldi.
24 Kasım’a kadar rakamlar, 6.9 inin 6.9 inin yağış gösterdiğini göstererek bu ayın beşinci sıraya yerleşti.
Dün Hükümet, İngiltere genelinde sel baskını için 100 kadar yedek birlik görevlendirileceklerini söyledi.
Silahlı Kuvvetler Bakanı Bill Rammell, yedeklerin sekiz güne kadar büyük çaplı temizleme operasyonunda yer almasını beklediğini söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.