Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Teröre karşı sürmek için destek çağrıldı

  • Listed: 11 Ekim 2017 02:25

Description

Başbakan Gordon Brown, Yemen’de bulunan El Kaide militanları tarafından planlandığına inanılan plana bağlı, ABD’ye bağlı bir uçağı indirmek için Noel Günü girişimi sonrasında toplantıya çağrıda bulundu.
Katılımcılar, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Yemen Başbakanı Ali Mujawar’ın yanı sıra küresel ve bölgesel güçlerin temsilcilerini de içerecek.
Konferanstan önce Yemen dışişleri bakanı Ebû Bekr el-Qirbi, ülkesinin “altyapı inşa etme, yoksullukla mücadele ve istihdam yaratma yanı sıra terörle mücadelede destek” için uluslararası destek arayışı içinde olduğunu söyledi.
Ancak Sanaadaki Hükümetin yabancı yaralıların Arap Yarımadası’ndaki El Kaide ile mücadelesine katılmasını istemediğini açıkladı ve BBC’ye, Yemen topraklarına Amerikan askeri üslerinin varlığının “düşünülemez” olduğunu söyledi.
El-Qirbi, Yemen’in batı ülkelerinden helikopterlere ve lojistik destek bekliyor olmasına rağmen, ülkenin anayasası yabancı birliklerin kurulmasını yasakladığını belirterek, “Neden savaşta kendimiz mücadele edebildiğimizde dışarıdaki askerlere kavuşmamız gerekiyor?” Diye sordu.
Yemen’in uzak dağlık alanları el Kaide liderleri ve operatörleri son yıllarda komşu Suudi Arabistan’tan çekilmek için bir cennet haline geldi ve Sanaa hükümeti onları diyalog kurmaya çalışmaktan dolayı bazı eleştirilere maruz kaldı.
Son birkaç ayda radikal gruba karşı düzenlenen ve ABD’li Detroit şehrine yönelen bir uçağı indirmeye yönelik 25 Aralık girişiminin sorumluluğunu üstlenen uyumlu bir askeri tahrik başlattı.
Şüpheli Ömer Faruk Abdulmutallab’ın araştırmacılara Yemen’de patlayıcı madde tedarik edildiğini ve diğer radikallerin daha fazla saldırı yapmak için orada hazır oldukları konusunda uyarıda bulunduğu iddia ediliyor.
İç çamaşırında gizlenen patlayıcıları patlatma iddiası, El Kaide’nin Arap Bölgesi dışındaki Arap Yarımadası grubundaki ilk terör saldırısı gibi görünüyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.