Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Vücudunuzun saatini sıfırlayın

  • Listed: 11 Ekim 2017 09:35

Description

İnsanoğlu, parlak günlerin bir dünyasında evrim geçirdi ve karanlık gecelerde adım attı. Güneş battığında sadece ay ve yıldızlar soluk aydınlatma sağladı ve daha sonra gelen kamp ateşi, mum ve yağ lambaları bile modern aydınlatmaya kıyasla loştu.
Algılarımız son yüzyıla yeni bir döngüye uyum sağlamaya çalışıyor. Gece süpermarketindeki şerit aydınlatması, titreyen TV ve bilgisayar ekranları veya yatak odamızın dışındaki sokak lambaları elektrik, hepsi var, ancak gecelerimizdeki gerçek karanlığı yok etti.
Araştırmaya göre, bu ışık kirliliği sağlığımızı etkiliyor. Bazı uzmanlar, bazı kanserler, obezite, depresyon, gastrointestinal sorunlar ve şeker hastalığının artan oranlarında kısmen karanlık gecelerin ortadan kalkmasıyla açıklanabilir.

    Bir teori, vücudun melatonin hormonu üretmek için karanlığa ihtiyaç duymasıdır. Sekresyonu düştüğünde, östrojen seviyesi artmaya eğilimi gösterir ve bu da meme kanseri ile bağlantılıdır.
Ohio State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yakın tarihli bir araştırma, gece aşırı miktarda ışığın depresyonla bağlantılı olabileceğini buldu. Testlerde, 24 saat boyunca ışığa maruz bırakılan fareler, koyu renkli bir tüp içine kaçabilecek olanlardan çok daha fazla depresif belirtiler gösterdi.
Araştırmacılardan biri olan Profesör Randy Nelson, “İnsanlarda depresif bozuklukların artan oranı, gece ışık kullanımının artmasına karşılık geliyor” diyor.

    Toplam karanlığın sağlığa olan faydalarından en iyi kanıt gece boyunca çalışan ve genellikle onsuz tamamen yok olan çalışanlardan gelir.
Gazeteci Carrie Dunn (29 yaşında), bir TV şirketinde gece vardiyalarını başlattığı haftalarda, sağlığında belirgin bir düşüş olduğunu fark etti. Carrie, kilo alma, düzensiz periyotlar, sivilce ve depresyona yol açabilen Polikistik Over Sendromu (PCOS) hastalığına yakalanan Carrie tarafından “Kilo verme, hasta hissetme ve tamamen mutsuz hissetme” dedi.
Danışmanı, PCOS’sunun kötüleşen belirtileri ile gece vardiyaları arasındaki bağlantıyı tespit etti. “Güvenilir olmayan metabolizma tamamen kafam karıştı” diyor.

    “Vücudum ne zaman, gece olduğu ve kesilen uyku düzenim beni daha da kötüye götürüyordu bilmiyordu.” Gece vardiyalarından vazgeçtiğinde semptomları bir ay içinde kayboldu.
Carrie’nin deneyimi benzersiz değildir. Şu anda beş kişiden fazlası en azından saat 07.00-17.00 saatleri dışında çalışıyor.
Philadelphia Thomas Jefferson Üniversitesi’ndeki hafif araştırma programının direktörü Profesör George Brainard, “Uzun süreli vardiyalı çalışanlar kardiyovasküler hastalık ve gastrointestinal problemlerin daha yüksek bir insidansına sahipler” diyor.

    “Gece ışığa maruz kalan kadınlarda göğüs ve kolon kanseri için potansiyel bir bağlantı var, 2007’de Dünya Sağlık Örgütü, meme kanseri için 2. Sınıf bir risk olarak uzun vadeli bir vardiyalı çalışma tanımladı.”
Mart ayında Danimarka Hükümeti uzun çalışma geceleri büyüdükten sonra meme kanseri geliştiren kadınlara tazminat ödemeye başladı.
Diğer potansiyel riskler düşük doğum ağırlıklı bebekler ve daha uzun gebeliklerdir.
Ancak mezarlık kaymalarında çalışmayanlarımız bile etkileniyor. Bazı bilim insanları, obezite ve şeker hastalığında meydana gelen dramatik artışların son zamanlarda yapay ışık kullanımındaki büyük artışı yansıttığını düşünüyorlar.

    Bunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak kesin olan, çok az karanlıklığa ulaşmanın vücudun dahili sayacını, sirkadiyen sistemin rahatsız edilmesidir.
Profesör Brainard, “Bu sistemi çalışmaya devam ettirmenin en önemli çevresel uyarısı düzenli bir günlük ve karanlık döngüsüne maruz kalma” diyor.
“Gece karanlık, düzenli biyolojik zamanlamanın ve sağlığın önemli bir parçasıdır.”
Sirkadiyum sistemi, sıcaklık kontrolünden kan basıncına kadar vücudumuzun temel fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Geceleri ışıkla bozmak, bir dizi biyolojik faaliyeti rahatsız etmek demektir.

    ARAŞTIRMACI, bir zamanlar düşünülenden daha vücut saatlerimizi bozmak için daha az yapay ışık aldığını keşfediyor.
Surrey Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi Müdürü Profesör Derk-Jan Dijk, “Normal oda ışıkları bile fizyolojilerimizi etkileyebilir.”
Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği’nden Johanna Duffek, ışık kirliliğine karşı kampanya başlatan bir grup, yatak odalarını olabildiğince karanlık hale getirmenizi tavsiye ediyor.
Pencerenizde ışık ışıyorsa, karartma perdeleri kullanın ve gece lambalarını kapatın “diyor.
“Eğer çocuklar için bir gece lambası kullanırsanız, melatonin üretimindeki etkiyi azaltmak için kırmızı bir ampul kullanmayı deneyin.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.